Autor Wiadomość
Ginny
PostWysłany: Śro 13:07, 22 Mar 2006    Temat postu: Owczarek belgijski groenendael

Owczarek belgijski groenendael
Kraj pochodzenia
Belgia

Wygląd
Pies średniej wielkości, harmonijnie zbudowany, o suchym i mocnym umięśnieniu, elegancki i silny, wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne; format sylwetki powinien zamykać się w kwadracie.

Wielkość
Idealna wysokość w kłębie psów 62 cm, suk 58 cm (dopuszczalna tolerancja 4 cm w górę i 2 cm w dół); waga psów 25-30 kg, suk 20-25 kg.

Szata
Na głowie, zewnętrznej stronie uszu i na dolnych częściach kończyn - włos krótki, na tylnej krawędzi przedramienia włos dłuższy tworzący frędzle; na reszcie ciała włos długi i gładki, dłuższy na szyi i przedpiersiu, gdzie tworzy kryzę i żabot, na pośladkach występują obfite portki, na ogonie długie włosy tworzą kitę.

Maść
Jednolicie czarna, dopuszczalne białe znaczenia na piersi i łapach.

Głowa
Wysoko noszona, nie przesadnie długa, o prostych liniach; mózgoczaszka i kufa są tej samej długości, dopuszczalna nieznacznie dłuższa kufa. Mózgoczaszka średniej długości, proporcjonalna w stosunku do głowy, czoło raczej płaskie; bruzda czołowa niezbyt wyraźna, guz potyliczny, łuki brwiowe i jarzmowe - słabo rozwinięte; stop umiarkowany; policzki suche i płaskie, ale umięśnione. Kufa średniej długości, dobrze modelowana pod oczami, stopniowo zwężająca się w kierunku nosa, ma kształt wydłużonego klina; grzbiet kufy prosty, równoległy z przedłużeniem linii czoła; wargi cienkie, dobrze przylegające, z mocnym pigmentem; nos czarny; zęby silne, zgryz nożycowy, zgryz cęgowy tolerowany, brak dwóch przedtrzonowców (P1) i trzeciego trzonowca (M3) jest dopuszczalny. Szyja lekko wydłużona, dobrze osadzona i umięśniona, stopniowo rozszerzająca się w kierunku łopatek, bez luźnej skóry na podgardlu; kark lekko łukowaty.

Oczy
Średniej wielkości, w kształcie migdałów, skośnie ustawione, o żywym i inteligentnym wyrazie; kolor ciemnobrązowy; powieki czarne.

Uszy
Wysoko osadzone, raczej małe, trójkątne, u podstawy zaokrąglone, na końcach - spiczaste; stojące, noszone prosto i pionowo, gdy pies jest czymś zainteresowany.

Tułów
Silny i mocny, ale niezbyt ciężki; długość od stawu barkowego do guza biodrowego równa się w przybliżeniu wysokości psa w kłębie. Grzbiet prosty, krótki i dobrze umięśniony; kłąb wyraźny. Klatka piersiowa niezbyt szeroka, ale głęboka; żebra zaokrąglone w górnej części; przedpiersie nie jest ani przesadnie szerokie, ani wąskie. Lędźwie mocne, krótkie, ale odpowiednio szerokie, z dobrym umięśnieniem. Zad muskularny, tylko nieznacznie opadający. Linia dolna wznosi się łagodnie od klatki piersiowej w stronę brzucha, nie jest ani opadająca, ani podkasana.

Kończyny przednie
O mocnych kościach, ale nie ciężkie, dobrze umięśnione, proste, oglądane z przodu - idealnie równoległe. Łopatki długie i skośnie ustawione, muskularne, razem z kośćmi ramienia tworzą kąt 110-115 stopni. Ramiona długie, skośne; łokcie mocne, nie mogą być odstawione na zewnątrz, ani podstawione pod tułowiem. Przedramiona długie i proste. Nadgarstki mocne i suche; śródręcza mocne i krótkie, ustawione prostopadle do ziemi, tylko nieznacznie nachylone do przodu. Stopy okrągłe, tzw. kocie, zwarte, palce wysklepione; pazury ciemne i mocne.

Kończyny tylne
Silne, ale nie ciężkie, oglądane z tyłu - idealnie równoległe. Uda i podudzia średniej długości, szerokie i muskularne. Kolano znajduje się w linii pionowej poprowadzonej od miednicy. Staw skokowy średnio kątowany, mocny, nisko umieszczony. Śródstopie mocne i krótkie, wilcze pazury niepożądane. Stopy mogą być lekko owalne, palce wysklepione; pazury mocne i ciemne.

Ogon
Średniej długości, mocny u nasady, sięgający co najmniej do stawu skokowego, ale preferowany dłuższy; w spoczynku opuszczony, zawinięty na kształt fajki na wysokości stawu skokowego; w ruchu bardziej uniesiony, ale nie może być noszony powyżej linii grzbietu.






Powered by phpBB Theme ACID Š 2003 par HEDONISM
© 2001 - 2005 phpBB Group